понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie albo żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Płoty roślinne zazwyczaj pełnia funkcje ogrodzenia, natomiast często służą tez za dekoracje. Najczęściej takie sztachety Winylowe z Wałbrzycha stawia się w słonecznych miejscach, w których błyskawicznie rosną i silnie gęstnieją. Dużo powabu maja również takie żywe ploty, jakie wiodą poprzez cieniste zakamarki parku. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna tu i ówdzie plątanina gałązek lub kwiatami kreują zajmujące wzrok obrazki, zaś rześka wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer nieopodal takiego parkanu uspokaja oraz uspokaja.


Projektując plot z żywopłotu, trzeba uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki które dominują w skwerze, również nasze preferencje i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o prostym pokroju same rosną, nierzadko również ekspansywnie rozkwitają, jednakże wymagają tez wiele miejsca. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z Winylu mogą być niesłychanie cienkie, choć wypada je regularnie skracać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na plot.Jest wiec nad czym się myśleć, dlatego ze takie ogrodzenie wyznacza się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany ślicznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony ogrodu, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niesłychanie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta z plastyku stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posesji. Jeżeli mamy wiele miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий